Kes teeb see jõuab! Mulle hakkab tasapisi tunduma, et see vanasõna ikka päris tõsi ei ole. Kui oled väikeettevõtja, siis see enamasti tähendab ikka seda, et ise oled pealik, tööline, koristaja ja kui nüüd mõne aja eest facebookis levinud nalja sisse tuua, siis ka see tööline, kes jooma kukkus või haigeks jäi :). Igal juhul püüa kuidas jaksad, lõpuks kõike, mida plaanid või soovid, lihtsalt ei jõua. Või jõuab aga mitte nii kiiresti kui soovid. Vähemalt korra aastas tuleb ka väike paus teha ning hinge tõmmata.

Toomas soojas
Poeg Toomas Aron hotelli söökla ettekandjaga.
Mihkel, Mart Little Egypt
Sõber ja kolleeg Mihkel (vasakul) ning sõber Mart Mini Egiptuses Hurghadas. Päris vahva paik. Annab ülevaate Egiptuses asuvatest vaatamisväärsustest. Neile, kes ei viitsi pikki bussisõite ette võtta.

Nii käisimegi sel korral sõpradega jaanuari alguses Egiptuse päikest nautimas. Tõsi, ilm oli päikeseline, kuid siiski veidi tuuline. Igal juhul oli hea korraks ametiga seonduvast rutiinist välja saada ning muule kui ettevõtlusmuredele mõelda….või siis vahelduseks üldse mitte mõelda :). Mitte, et ma kurdaks aga seda vist on tõesti aeg-ajalt vaja teha, et tagasi tulles uue entusiasmiga poolelioleva kallale asuda.

Tänavuse aasta suur plaan on lõpuks ka ühes varasemas blogis mainitud uus meemaja nii kaugele valmis ehitada, et seal töötamist saaks alustada! Investeering on meie jaoks väga suur, mistõttu plaanime hoone seada seest poolt valmis ning fassaadi parandamise ja katuse vahetamisega veidi oodata. Kui sees saab juba tööle hakata, on lootust, et majast tõuseb tulu ning saab ka laenumaksed tasutud. Nõnda kaua peaks remonditud katus kenasti vastu pidama.

Meemaja ehitamine
Uue meemaja põranda valamine 2019 kevadel.

Aastalõpus selgus, et MES (Maaelu Edendamise Sihtasutus) otsustas meie ettevõtmist toetada tavapärasest mõnevõrra soodsamatel tingimustel antava laenuga. Rõõm oli suur, kui postitiivse otsuse kirjakastist leidsin. Väga lahke ning kompetentse esindajaga oli lausa lust suhelda ning kogu protsess laenu saamiseks on siiani kulgenud ladusalt.

Tõsi, kommertspanga kohta tegi ka Swedbank üllatavalt suurepärase pakkumise. Intress oli soodne, suhtlemine laenuhalduriga lihtne ning meeldiv.

Paraku olid aga laenu tingimustes MES-i ja Swedbanki vahel erinevused ning otsustasime kasutada sedapuhku MES-i teenust. Kui poleks olemas Maaelu Edendamise Sihtasutust (mille eesmärk ongi EL-i toetuste abil turuhindadest soodsamatel tingimustel laenu või muu abi osutamine) siis oleks meie valikuks osutunud kindlasti Swedbank. Olen veel siiani meeldivalt üllatunud kui mõistlikel tingimustel oli Swedbank valmis andma laenu ühele tillukesele, provintsi nurgas toimetavale ettevõttele. Nad vist tõesti on maaelu toetamist tõsiselt võtma hakanud.

For privacy reasons YouTube needs your permission to be loaded. For more details, please see our Privaatsussätted.
Nõnda käime üle kogu talveks lattu toodud raamivaramu. Töö käigus kraabime raamidelt kogumiseks taruvaigu ning sulatamiseks vaha. Kevadiste, suviste tööde käigus mesilas on raame mõnusam korpusesse panna ja vajadusel seal liigutada kui nad on puhtad. Protsessi käigus sorteerime eraldi ka uuel hooajal pesakorpusesse sobivad raamid. Raamid, mis on veidi liiga tumedad, et neid pesas kasutada aga liiga ilusad, et sulatusse saata, paneme eraldi ning kasutame peakorje ajal emalahutusvõre peal meekorjeks.
Korpused laos
Talveks koguneb lattu meie keskmiselt 150 tarulises mesilas umbes 600 korpust, millest pooled on Farrar ning teised Langstroth tüüpi. Iga korpus mahutab 10 raami. Lisaks nimetatule läheb talveks lattu ka ca. 90 söödanõud Beeboxide (iduperede tegemiseks vajalikud väikesed tarud) tarvis. Laoruum peab hallituse vältimiseks olema kuiv ja nii jahe kui võimalik. Niiskel ajal kasutame rõskuse vastu niiskuse kogujat.

Mesindus kord juba on üks selliseid alasid, et kui tootja ei soovi oma toodangut hulgihinnaga edasimüüjale müüa, siis tuleb vahetult peale tootmishooaja lõppu ise tarbijani jõudmiseks kõikvõimalikke turustamiskanaleid leida ja kasutada. Nii muutubki meie laatadel käimise graafik aastalõpu lähenedes aina tihedamaks. Novembris, detsembris ei olegi muud kui oleme kas mõnel mardi-, kadri-, talve-, hilissügise-või jõululaadal.Vahepeal valmistame ja pakendame toodangut enda, kui ka mõne teise ettevõtte tarvis. Kõik see aga tekitab olukorra, kus ei ole aega sügistööde järgselt mesilas kärjeladu korrastada, inventari puhastada ning remontida.

Poeg Toomasega laadal
Poeg Toomasega Peetri laadal. Laatadel käime läbi aasta päris palju kuid loomulikult kõige rohkem ikka jõulude lähenedes.
Mesitaru pohja ehitamine

Nõnda ongi suure osa jaanuari tegemistest moodustanud just eelnimetatud tööd. Ees ootavad veel mesitaru põhjade (70tk) ja farrartüüpi (100tk) korpuste valmistamine. Need tööd on planeeritud veebruari ja märtsisse. Märtsi lõpus, aprillis tuleb teha deso talvel kasutuses olnud beeboxidele ja muidu eelmisest hooajast jäänud kahtlastele korpustele. Samas tuleb juurde ehitada taas ca. 1500-2000 raami, traatida ja kärjepõhjad külge sulatada. Siis võiks uus mesindushooaeg alata ning eelduste kohaselt peaks hea ettevalmistuse tulemusena tööd kulgema ladusalt.

Viimase poole aasta jooksul olen mõlgutanud üht toredat ideed mesinduse vallas, mille läbi plaanin mesindamist, selle võite ja kaotusi 2020 aasta suvel vahetumalt meie fannideni ja ka muidu huvilisteni tuua. Saladusloori veel ei kergita, sest pean otsustama, kas minus leidub püsivust muude kohustuste kõrval sellega kogu suve vältel tegeleda.

Suvi mesilas

Kui meie blogi lugejate seas on inimesi, kellel on meie elukutsega seoses küsimusi või mõni teema, millest sooviksite rohkem teada saada, siis küsimused on teretulnud e-posti martin@mesi24.ee. Püüan järgmistes blogides küsimustele vastata ning teemasid teadmiste ja oskuste piires rohkem lahti rääkida.

Järgmise korrani 😉