Pika pausi järel otsustasin ennast kokku võtta ja huvilistele natukene pajatada, mida viimase aastaringi sees teinud, mõelnud ja kogenud oleme.
Möödunud aasta läks käima teadmatuses. Tahes-tahtmata tulid pähe mõtted, mis covidi kriisi tulemusel võib veel keerulisemaks muutuda, millised saavad olema piirangud ning kas ka üldse laatadele oma tooteid pakkuma saame? Aegamööda asjad edenesid ning suvel õnnestus (küll mitte palju) ka laatadel osaleda ning e-poest laekuvale piskule natukene lisa teenida.

Töö, kool ja vaba aeg

Mesindus on meie töö, iga-aastane õppimine ja ka vaba aeg.

Mesinduskoolitus 2021

Väga tore 2021 aasta mesindushuviliste kaader. Meil oli puhas rõõm kogemusi jagada ja nõu anda.

Mesinduskoolitus

Maire Valtin oma mesindusteadmisi jagamas

Mesinduskoolitusest

Teadmatusest tuleviku ees, võtsin veebruaris vastu Tallinna Kopli Ametikooli pakkumise osaleda mesinduskoolitusel lektorina. Kogemus oli absoluutselt tore. Lisaks Zoomis läbi viidud loengutele, õnnestus koolitatavatega kohtuda suvel praktikapäevadel meie mesilas. Tunnistan, pidin Zoomi vahendusel rääkima küll enda jaoks mitte just liiga huvitavast teemast – projektide kirjutamisest PRIA´le. Loodan siiski, et kuulajatele oli minu kogemuste jagamisest kasu ning jäädi öelduga rahule. Loomulikult oleksin eelistanud teemasid nagu mesiniku aastaring, mesilasemade kasvatus, meetoodangu suurendamine, varroatoos ja selle ravi jne. Kõik, mis puudutab seda, mille keskel oma perega juba 25 aastat elanud oleme – mesindus.

Leader meetmest

Talvist aega kasutasime elukaaslasega ära kahe Leader projekti kirjutamiseks, mis ka heakskiidu said. Nõnda lisandus OÜ Kangakoi masinaparki üks tegus kahepealine tikkimismasin ja võimekas laserlõikepink kanga lõikamiseks ning erinevatele materjalidele graveerimiseks.

Lasergraveerija ning kahepealine tikkimismasin.

Langstroth korpused, meesump ning põrandapesumasin.

Meie, mesinikud, saime oma OÜ Artocarpus varade hulka toetuse abil soetada 425 Langstroth korpust mesinduse arendamiseks. Samuti uue Meemaja põrandate pesemiseks usina põrandapesumasina ning mee kiiremaks ja paremaks puhastamiseks meesumba.

Hooajaks ettevalmistumine

Samuti kuulus möödunud talveperioodi sisse puidust farrarkorpuste valmistamine, mesindusraamide ehitamine ja varakevadel vanade raamide desinfitseerimine.
Mesimummude talvitumine oli läinud aastal suhteliselt raske. Erinevatel põhjustel hukkus mitmeid peresid kuid lõpuks õnnestus ikka allesjäänutest tublid ja tugevad pered kombineerida.
Tänu külmale kevadele jäi väga tagasihoidlikuks õietolmu korje. Jahe, vihmane ja tuuline ilm kestis meie kandis peaaegu juuni alguseni. Valmistatud uued õietolmukogujad sai küll tarudele alla pandud aga kahjuks hakkas sooja aja saabudes juba võilillede õitsemise aeg läbi saama ning nõnda õnnestuski koguda vaid hädavajalik kogus meie toote TÕMS valmistamiseks.
Suvesooja saabudes hakkasid asjad aga jõudsasti paranema ning pered kasvasid väga kiiresti. Algselt planeeritud kunstkärjekorpustest jäi vajaka ning pidime sõber/kolleg Mihkliga keset suve veel ca. 50 korpust juurdegi tegema. Vahetult peale Jaanipäeva võtsime esimese mee.

For privacy reasons YouTube needs your permission to be loaded. For more details, please see our Privaatsussätted.

Vanade mesindusraamide taaskasutus läbi seebikivilahuses desinfitseerimise.

For privacy reasons YouTube needs your permission to be loaded. For more details, please see our Privaatsussätted.

Oma tegevuse tarvis Farrar korpuste valmistamine

Esimene meevott 2021

Esimest mett võtmas. Pildid meie 2021 a. tubli praktikant Anatoli.

Tegime ka koostööd naabritest põllumeestega, kes külvasid meetaimi ning meie pidime saama mett. Tuleb tunnistada, et plaan hea, tulu olematu. Naabripoisid olid tublid ning tänu tarude olemasolule põllu kõrval, said PRIA´st ka ettenähtud toetust. Meie jaoks ettevõtmine aga ebaõnnestus kuna küpsetav päike kõrvetas valgeristiku ja keerispea õied ära juba ennem kui nad korjeks avanedagi jõudsid. Õnneks oli ümbruses looduslikku korjet (metsaalused) ning mummud ei pidanud päris tühja kõhtu kannatama.
Katsume alati valida korjepiirkondadeks alasid kus oleks võimalikult palju looduslikke rohumaid, raiesmikke. Enamasti aitab see tagada meesaagi ning minimeerib põllumajanduspreparaatidest tingitud ohtu eelkõige mesilastele kui ka mee kvaliteedile.

Tegusad praktikandid

Läinud aastal olid meil ka kaks tublit praktikanti. Toredad noored inimesed, kes Olustvere – ja Maamajanduskoolis mesiniku erialal õppisid. Oleme Olustverest praktikante juba palju aastaid suveks praktikale võtnud aga tänavuaastased olid tublimatest tublimad. Mõlemad olid just kui sündinud mesinikeks. Tööind oli põhjas ning keerukamates olukordades rahulik meel säilitatud. Rõõm oli Nele ja Anatoliga töötada. Täname Teid.

Praktikant Nele

Alati särav praktikant Nele näitamas, mis juhtub kui aulmisse korpusesse jääb üks raam panemata.

Tänavustest plaanidest

Käesolev aasta on alanud rahulikult. Investeerisime aega ja raha oma kodulehe www.mesi24.ee soomekeelseks muutmisesse. Loodame valmis saada peagi ka inglisekeelse osaga. Samuti käib usin mesindusinventari ettevalmistamine aktiivseteks suvekuudeks ning muidugi mõlgutan mõtteid taas Leader meetmest ja PRIA-st toetuse küsimiseks tehnikapargi laiendamiseks.
Olles oma armsate vanematega koos meie mesindusettevõtet algusest peale üles ehitanud, oskan hinnata hea tehnika olemasolu tähtsust. Ränkrasket füüsilist tööd on tehtud läbi aastate ülipalju. Kõike seda lootuses, et ehk läheb varsti kergemaks. Kahjuks ei ole mesindus ala, millest saadava tulu tulemusel jaksaks kaasaegset tehnikat vajalikus mahus soetada. Õnneks aga on olemas EU toetusprogrammid, mis võimaldavad eesmärke valitud alal ehk isegi veel selles elus saavutada 🙂
Pöidlad pihku, et meie mõtted ka PRIA hindajatele meeldiks.
Järgmise korrani.

Meevõtt

Praktikant Nele ja Anatoliga juuli lõpus mesilas hooaja eelviimasel meekorjel.

Avatud Talude Päev

Avatud Talude Päev meie Meemajas